Czy łysienie androgenowe można wyleczyć?

Łysienie anrogenowe nazywane jest także łysieniem typu męskiego, ze względu na to, że dotyka ono w większości mężczyzn. Jest to przypadłość dziedziczna, która zasadniczo nie wymaga leczenia, to znaczy poza wypadającymi włosami nie powoduje ono szkód w organizmie. Jednak osoby, dla których wypadanie włosów stanowi duży problem i zaniża ich samoocenę mają możliwość podjęcia walki z łysieniem. Współczesna medycyna dysponuje kilkom metodami radzenia sobie z tym problemem.

 

Jedną z najczęstszych przyczyn łysienia zwłaszcza u mężczyzn są – geny. A w zasadzie genetyczna nadwrażliwość na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron. Znacząca jego obecność w skórze głowy wpływa na mieszki włosowe, które produkują coraz cieńsze i krótsze włosy, z czasem proces produkcji włosa ulega całkowitemu zatrzymaniu. Taki typ łysienia u mężczyzn poniżej 35 roku życia może zwiastować chorobę niedokrwienną serca. Łysienie androgenowe bywa często nazywane łysieniem typu męskiego, bowiem dotyka ono w przeważającej części mężczyzn. Statystyki pokazują, że na ten typ łysienia cierpi 50% populacji mężczyzn po 50 roku życia. Dotyka ono także kobiet w wieku starczym, z tą przypadłością boryka się 40% pań po 70 roku życia. Pierwsze objawy tego typu łysienia mogą wystąpić już u osób w wieku 20 lat. Im szybciej podjęte leczenie, tym lepsze są jego efekty. Ten typ łysienia w dużej mierze jest dziedziczny – ryzyko jest większe w przypadku pacjentów, których rodzice także cierpieli na tę przypadłość.

Istnieje kilka metod leczenia androgenowego wypadania włosów. Miejscowo stosuje się substancję, która poszerza naczynia mieszków włosowych, dzięki czemu stymulowane są ich komórki, natomiast w leczeniu ogólnym stosowana jest substancja, która hamuje proces powstawania dihydrotestosteronu. Za alternatywną metodę leczenia tego typu łysienia uznawany jest także przeszczep włosów.

Jaką metodę leczenia należy zastosować powinien zdecydować lekarz, specjalista zajmując się zdrowiem włosów – trycholog opinie (https://centrumzdrowegowlosa.pl/) wydawane przez ekspertów zwiększają szanse na skuteczność podjętych działań. Zatem podsumowując można stwierdzić, że leczenie łysienia androgenowego może opierać się na zapobieganiu oraz usuwaniu efektów tej przypadłości. Jego efektywność w dużej mierze zależy od znalezienie dobrego specjalisty, który fachowo zajmie się prowadzeniem kuracji. Jeśli pacjent czuje dyskomfort z powodu wypadających włosów nie powinien odkładać decyzji o podjęciu leczenia, im szybciej uda się do specjalisty, tym efekty kuracji będą lepsze.