Wydaje się, że urządzenia takie jak czajniki elektryczne lub tradycyjne nie wymagają regularnego czyszczenia. W końcu tylko gotują wodę, więc nie są narażone na zabrudzenia, a do tego są tanie, więc w razie zepsucia możemy kupić nowy. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nawet gotowanie wody może powodować różnego rodzaju nalotu, co ostatecznie może mieć wpływ na jej smak i ekonomię urządzenia. W jaki sposób? O tym w poniższym artykule.
Czy warto dbać o czajnik elektryczny i tradycyjny?
W pierwszej kolejności warto zrozumieć, w jaki sposób powstają i czym są zabrudzenia w naszym czajniku. Przede wszystkim jest to kamień, który w naturalny sposób osadza się na ściankach z gotowanej wody. Odczują to szczególnie mieszkańcy miast, w których woda jest wyjątkowo twarda. Już po kilku gotowaniach takiej wody czajnik elektryczny (ale i także tradycyjny) może być zwyczajnie zabrudzony od środka. Czy jest to niebezpieczne dla zdrowia? Na szczęście nie, jednak ma wpływ na inne kwestie:
- Zabrudzony czajnik może zmienić smak wody. To sprawi, że przygotowywane przez nas napoje będą z czasem smakować po prostu inaczej.
- Nadmierne gromadzenie się kamienia może po prostu spowodować uszkodzenie urządzenie. Szczególnie jeśli to czajnik elektryczny. W dodatku różne modele z dodatkowymi funkcjami potrafią kosztować nawet kilkaset złotych!
- Kamień ma także wpływ na ekonomię gotowania wody. Zarówno czajnik tradycyjny, jak i elektryczny będzie to robił dłużej z powodu każdorazowego podgrzewania obecnego kamienia. To oznacza zwiększone zużycie prądu lub gazu.
Pozostałe zabrudzenia a higiena i wygląd czajnika
Osobną kwestią są także zabrudzenia pojawiające się na zewnętrznej stronie czajnika. Tutaj warto wyszczególnić wszystkie plamy pojawiające się na urządzeniu umieszczonym blisko miejsca przygotowywania posiłków. Szczególnie jeśli często korzystamy z patelni i smażymy, a czajnik umieszczony jest zaraz obok. W takiej sytuacji nieczyszczona obudowa szybko stanie się lepiąca i będzie wyglądała po prostu źle. Do tego czajnik użytkowany w takim stanie będzie mało higieniczny i będziemy zmuszeni do każdorazowego mycia rąk.
Jak czyścić czajnik elektryczny lub tradycyjny?
Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by czajnik wyczyścić. W przypadku ciężkiego dostępu do środka możemy użyć odkamieniaczy, jednak warto najpierw spróbować domowych sposobów. W większości przypadków być może wystarczające będzie zostawienie na cały dzień mikstury soku z jednej cytryny z wodą. Szybsze i mocniejsze działanie zapewni ocet z wodą w proporcji 50 do 50 zostawiony na nie więcej niż 2 godziny. Ważne jednak, by robić to regularnie łącznie z przemywaniem zewnętrznej części urządzenia. Dzięki temu zapewnimy sobie długie działanie czajnika bez względu na to, czy kosztował on kilkadziesiąt, czy też kilkaset złotych. Do tego niektóre czajniki tradycyjne i elektryczne można śmiało umyć w środku płynem, dzięki czemu utrzymanie w czystości jest jeszcze łatwiejsze!