Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe? – poradnik korzystania ze szkieł kontaktowych krok po kroku

Najpopularniejszą alternatywa dla okularów są soczewki kontaktowe, które umożliwiają korygowanie większości wad wzroku bez uszczerbku na wyglądzie czy codziennym komforcie. Pozwalają one niemal całkowicie zapomnieć o posiadanym problemie i funkcjonować jak osoba bez wady wzroku. Szereg korzyści sprawia, że coraz więcej osób decyduje się ściągnąć okulary i zamienić je na soczewki kontaktowe. Jak się do tego przygotować i co warto wiedzieć przed zakupem pierwszych szkieł kontaktowych?

Dlaczego warto pomyśleć o korzystaniu z soczewek kontaktowych?

Trudno porównywać komfort codziennego funkcjonowania w okularach korekcyjnych i soczewkach kontaktowych. Decyzja o tym, aby zrezygnować z tradycyjnych okularów na rzecz szkieł kontaktowych, pozwala osobom z krótkowzrocznością, nadwzrocznością, astygmatyzmem oraz prezbiopią poczuć nową jakość życia. W szczególności różnica odczuwalna jest dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sporty i są mocno energiczne. Soczewki kontaktowe są często zupełnie niewidoczne dla innych, pozwalają na więcej swobody, nie niosą za sobą ryzyka uszkodzenia, a także niwelują codzienne niedogodności, takie jak parowanie przy zmianach temperatur czy uwieranie w okolicach nosa i uszu. Są także idealnym rozwiązaniem dla osób o dużych wadach wzroku, a także w przypadku, kiedy występuje duża dysproporcja między wadą w jednym i drugim oku. Niestety są przypadki, w których korzystanie ze szkieł kontaktowych jest niewskazane. Są to niektóre alergie, tendencje do częstych infekcji oka, zespół suchego oka, a także zaburzenia hormonalne.

Soczewki miesięczne, jednodniowe, Night&Day – rodzaje soczewek kontaktowych

Rynek optyczny oferuje cały wachlarz możliwości w zakresie doboru soczewek kontaktowych, odpowiadających indywidualnym preferencjom oraz wskazaniom, wynikającym z konkretnej wady wzroku. O tym, które rozwiązanie będzie najlepsze w danym wypadku decyduje lekarz okulista w porozumieniu z pacjentem. Osoby z krótkowzrocznością i nadwzrocznością korzystają zazwyczaj z soczewek sferycznych, astygmatycy z torycznych, z kolei szkła progresywne przeznaczone są dla tych, którzy mają różne wady w obu oczach. Oprócz tego dostępne są soczewki kontaktowe, różniące się od siebie trybem noszenia, wśród których znajdują się szkła jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, całodobowe, przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym, a także nieco już przestarzałe soczewki roczne.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Większość soczewek kontaktowych wymaga specjalnej pielęgnacji, która minimalizuje ryzyko pojawienia się infekcji i pozwala bezpiecznie korzystać z tej metody korekcji wzroku. Wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które zakłada się rano i wyrzuca wieczorem bez konieczności czyszczenia ich i przechowywania. Nawet one wymagają jednak oczywiście zakładania czystymi rękami, niezakładania więcej niż jeden dzień, czy też ściągania po określonym przez producenta czasie. Soczewki miesięczne, dwutygodniowe, czy też kwartalne wymagają z kolei codziennej dezynfekcji za pomocą specjalnych płynów do soczewek oraz przechowywania w czasie snu w przeznaczonych do tego pojemniczkach wypełnionych płynem.

Jak założyć soczewki kontaktowe krok po kroku

Zakładanie soczewek kontaktowych jest dla wielu osób jednym z najtrudniejszych elementów podczas rezygnowania z chodzenia w okularach. Pomijając barierę psychiczną przed wkładaniem sobie ciała obcego do oka, jest to jednak czynność dziecinnie prosta, która wymaga jedynie odrobiny wprawy. Przede wszystkim koniecznie należy zakładać soczewki kontaktowe po dokładnym umyciu rąk. Wyciągamy soczewkę z pojemniczka z płynem, upewniamy się, czy jest na właściwej stronie, a następnie umieszczamy na opuszku palca wskazującego. Następnie za pomocą jednego z pozostałych palców oraz drugiej ręki odciągamy górną i dolną powiekę i kierując wzrok prosto na palec z soczewką, umieszczamy ją na oku. Początkowo może się wydawać straszne, lecz już po kilku próbach okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują.