Kiedy trzeba wykonać RTG zębów?

Badanie znane powszechnie jako prześwietlenie w przypadku zębów to niesamowicie popularna procedura radiologiczna w Polsce i na świecie. Jednak nie każdy kwalfikuje się do tego badania i można go uniknąć!

Zobacz, kiedy trzeba wykonać RTG zębów i jak wygląda samo badanie.

Wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego w medycynie sięga pierwszej połowie XX w. Już w 1934 r. wykonano pierwsze zdjęcia rentgenowskie (X-ray) całego ludzkiego ciała. RTG zębów i nie tylko polega na naświetleniu ciała lub jego fragmentu promieniowaniem X, która jest wchłaniane przez tkanki człowieka. Ważne tu jest rozróżnienie tkanki miękkiem i kostnej. Kości pochłaniają więcej promieniowania, przez co są bardziej widoczne na zdjęciach. Stąd nie należy martwić się niedokładnym obrazem pozostałych części ciała.

RTG zębów – wskazania

Promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane w każdej odmianie i gałęzi medycyny – stomatologii włącznie. Lekarz dentysta czy lekarz pierwszego kontaktu może zlecić wykonanie zdjęcia najczęściej w celach diagnostycznych. Rentgen bardzo często jasno określa sprawę i diagnoza jest stawiana bardzo szybko. Później przychodzi czas na leczenie i ewentualnie kolejne zdjęcie, które potwierdzi wyleczenie problemu. Kontrolne zdjęcia RTG są coraz bardziej popularne ze względu na niezawodność metody. Oczywiście nie można przesadzać z ekspozycją na promieniowanie X, ale często lepiej być pewnym wyleczenia niż martwić się ewentualnymi powikłaniami (szanse są bardzo małe). RTG pokazuje przede wszystkim stan uzębienia – np. przed leczeniem protetycznym czy planowanym leczeniem kanałowym. Doradza się wykonywać w niektórych przypadkach zdjęcie, gdy jeden z zębów będzie usuwany.

Jakie rodzaje zdjęć rentgenowskich wykonuje się w Polsce?

Potrzeby pacjenta są różne. Dlatego wykonywane rodzaje zdjęć dostowano tak, by ułatwiły maksymalnie później stawianą diagnozę. Rozróżniamy następujące rodzaje zdjęć RTG zębów:

  • punktowe –  zdjęcie to obejmuje mniej więcej cztery zęby pacjenta, co gwarantuje sporą dokładność. Stosuje się je w leczeniu kanałowym, diagnozowaniu próchnicy i np. stanów zapalnych.
    • pantomograficzne – jest to zdjęcie panoramiczne, które pokazuje ogólny stan uzębienia i pomaga w planowaniu leczenia.
    • cefalometryczne – jest to zdjęcie wykonywane głównie przed planowanym leczeniem u ortodonty. Dzięki niemu uzyskujemy obraz kości, tkanek miękkich, zatok. Dzięki zdjęciom cefalometrycznych lekarz jest w stanie zdiagnozować wady zgryzu.

Niektórzy znachorzy i pseudoznawcy medycyny narzekają na szkodliwe działanie promieniowania. Należy zachować spokój, bo dawki przyjmowane podczas zdjęć są minimalne i ewentualne ograniczanie kontaktu z tym badaniem powinno dotyczyć dzieci, które są po prostu bardziej wrażliwe na jego działanie. Nie oznacza to, że ogólnie u dzieci nie można wykonywać tego badania. Jedynym poważnym przeciwskazaniem przed RTG jest ciąża. Zdjęcia wykonuje się tylko wtedy, kiedy ryzyko wiążę się z poważnymi uszkodzeniami płodu i zagrożeniu jego życia.