Metoda FED – wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Skrzywienie kręgosłupa to coraz częściej pojawiające się schorzenie u dzieci i nastolatków. Może ono przybrać formę skrzywienia w lewą albo prawą stronę a może również być trójpłaszczyznowe. To drugie nazywane jest skoliozą. Problem ten jest coraz częściej obserwowany u najmłodszych, ponieważ na jego wystąpienie wpływa nieprawidłowa postawa podczas siedzenia i brak ruchu. Jest to więc przypadłość dzisiejszych czasów. Jednak jej początki sięgają nieco głębiej. Dlatego już w latach 80-tych powstała innowacyjna metoda FED.

 

Czym jest metoda FED

FED to skrót od fiaxtion, elongation i derotation, czyli ustabilizowanie, rozciągnięcie, odkręcenie. Słowa te określają czym tak naprawdę jest metoda FED i jak wyglądają jej poszczególne etapy. Dokonuje się jej przy użyciu specjalnego urządzenia. Jej przeprowadzenie pozwala na skorygowanie wad postawy bez konieczności wykonywania operacji chirurgicznej. Zazwyczaj metoda owocuje pozytywnymi skutkami po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii. Jest to jednak w dużym stopniu uzależnione od osobistych predyspozycji pacjenta. Aby tak naprawdę zrozumieć, jak działa tego typu metoda leczenia skoliozy i innych skrzywień, należy przyjrzeć się jej poszczególnym etapom.

 

Przygotowanie

Jest to etap, który polega na przygotowaniu kręgosłupa do oddziaływania siły korekcyjnej, z jaką będzie miał on styczność a aparacie FED. Nie można więc po zdiagnozowaniu problemu od razu umieścić pacjenta w maszynie. Przygotowanie do tego polega na przeprowadzeniu elektrostymulacji mięśni. W wyniku tego działania, mięśnie będą rozluźniać się w miejscach, gdzie pozostawały spięte i napinać się tam, gdzie jest to wymagane.

 

Rozciągnięcie i ustabilizowanie

Rozpoczęcie tego etapu zaczyna się od nałożenie przez pacjenta specjalnej kamizelki. Następnie przy jej pomocy podwiesza się pacjenta w aparacie FED. Na tym etapie dochodzi do elongacji, czyli wydłużenia bądź rozciągnięcia ciała. Pacjent przyjmuje dzięki temu pożądaną i ustabilizowaną pozycję. Następnie używany jest siłownik. W metodzie FED bowiem chodzi głównie o wykorzystanie sporej siły nacisku. Siłownik generuje siłę korekcyjną, do której przygotowywany był kręgosłup. Siła ta może przybrać różne wartości, zależnie od konkretnego przypadku. Może to być nawet nacisk o wartości 100 kg. Wykonuje się go na szczycie głównego łuku skoliozy.

 

Etap nacisku trwa zazwyczaj 15-30 sekund i jest powtarzany. Oznacza to, że niezbędnym elementem tej części terapii są przerwy między naciskiem. Nie polega ona jednak na odejściu od otrzymanej w wyniku nacisku pozycji. Musi zostać ona utrzymana, jednak brak nacisku wpływa na zrelaksowanie się pacjenta. Jest to również ważne dla samego komfortu osoby poddawanej terapii. Mimo że metoda FED nie jest określana jako szczególnie bolesna, to ból może się pojawić. Jednak najczęściej pacjent nie ma z nim styczności, natomiast odczuwa on dyskomfort wynikający z reakcji samego organizmu na wymuszanie konkretnej pozycji ciała.

 

Ćwiczenia

Sam zabieg przy pomocy metody FED nie wystarczy. Uzyskany efekt należy podtrzymywać przy pomocy odpowiednio dobranych ćwiczeń. Są to ćwiczenia z grupy kinezyterapii analitycznej i polegają one na wzmacnianiu mięśni, rozciąganiu ich i podtrzymywaniu odpowiedniej postawy ciała. Ważnym elementem całej terapii jest wykonywanie tych ćwiczeń w domu. Pacjent więc powinien wielopłaszczyznowo spojrzeć na swoją rehabilitację kręgosłupa. Tylko skrupulatne podejście do każdego z etapów tej metody może w znacznym stopniu przyczynić się do wyprostowania kręgosłupa pacjenta.